Ибупрофен-Акрихин
Ибупрофен-Акрихин: инструкции за употреба и рецензии
- 1. Форма на издаване и състав
- 2. Фармакологични свойства
- 3. Показания за употреба
- 4. Противопоказания
- 5. Начин на приложение и дозировка
- 6. Странични ефекти
- 7. Предозиране
- 8. Специални инструкции
- 9. Приложение по време на бременност и кърмене
- 10. Използване в детска възраст
- 11. В случай на нарушена бъбречна функция
- 12. При нарушения на чернодробната функция
- 13. Употреба при възрастни хора
- 14. Лекарствени взаимодействия
- 15. Аналози
- 16. Условия за съхранение
- 17. Условия за отпускане от аптеките
- 18. Отзиви Ибупрофен-Акрихин
- 19. Цена в аптеките
Латинско име: Ибупрофен-Акрихин
ATX код: M01AE01
Активна съставка: ибупрофен (ибупрофен)
Производител: Apipol-Pharma Пчеларско-фармацевтично предприятие, LLC (Apipol-Farma SP.) (Полша); Medana Pharma, SA (Полша)
Актуализация на описанието и снимката: 28.11.2018
Цени в аптеките: от 78 рубли.
Купува

Ибупрофен-Акрихин е лекарство с антипиретично, противовъзпалително и аналгетично действие, предназначено за употреба при деца.
Форма на издаване и състав
Лекарствена форма на ибупрофен-акрихин:
- суспензия за перорално приложение (оранжево): оранжев цвят, с оранжева миризма, по време на съхранение е допустимо разделяне на утайка и течен слой, след смесване те образуват хомогенна суспензия (в картонена кутия 1 стъклена или пластмасова бутилка от 100 g, всяка в комплект с дозатор - лъжица или спринцовка);
- ректални супозитории (за деца): почти бели или бели, с форма на торпедо (в картонена кутия, 1 или 2 блистера, съдържащи 5 супозитории).
Всяка опаковка съдържа също инструкции за употреба на Ибупрофен-Акрихин.
Състав от 100 ml суспензия:
- активно вещество: ибупрофен - 2 g;
- помощни компоненти: натриев фосфат дихидрат - 0,46 g; пропилей гликол - 1,71 g; пропил парахидроксибензоат - 0,05 g; лимонена киселина монохидрат - 0,91 g; кросповидон - 0,14 g; натриев захаринат - 0,25 g; глицерол - 5,7 g; кармелоза натрий - 0,97 g; метил парахидроксибензоат - 0,15 g; макрогол глицерил хидроксистеарат - 1,14 g; захароза - 34,2 g; магнезиево-алуминиев силикат (Veegum) - 0,57 g; багрило залез жълто (E110) - 0,02 g; вкус на портокал - 0,34 г; пречистена вода - до 100 мл.
Състав на 1 супозитория:
- активно вещество: ибупрофен - 0,06 g;
- спомагателни компоненти: твърда мазнина 1 (Witepsol N15) - 0,258 g; твърда мазнина 2 (Witepsol W45) - 0,258 g.
Фармакологични свойства
Фармакодинамика
Ибупрофен-Акрихин е НСПВС (нестероидно противовъзпалително лекарство), което има антипиретични, противовъзпалителни и аналгетични ефекти.
Антипиретичният ефект на ибупрофен е свързан с блокиране на СОХ-1 и -2 (циклооксигеназа-1 и -2) в каскадата на арахидоновата киселина на централната нервна система. Това спомага за намаляване на биосинтеза на простагландини и тяхната концентрация в цереброспиналната течност, както и за намаляване на възбуждането на центъра за терморегулация. В случай на повишена температура ефектът от понижаването на телесната температура започва да се проявява 30 минути след приема на Ибупрофен-Акрихин, максималният му ефект се развива в рамките на три часа.
Водещият механизъм на аналгетичния ефект е намаляване на производството на биогенни амини, простагландини от класове E, F и I. Това предотвратява развитието на хипералгезия на ниво промени в чувствителността на ноцицепторите. Аналгетичният ефект е най-силно изразен при пациенти с възпалителни болки.
Развитието на противовъзпалителното действие е свързано с инхибиране на COX активността и намаляване на биосинтеза на простагландини в огнищата на възпаление, което води до намаляване на секрецията на възпалителни медиатори, намаляване на активността на ексудативната и пролиферативната фази на възпалителния процес.
Ибупрофенът, подобно на други НСПВС, проявява антитромбоцитна активност.
Фармакокинетика
След перорално приложение повече от 80% от ибупрофен се абсорбира от стомашно-чревния тракт. C max (максимална концентрация) в кръвната плазма се достига за 45 минути или 1,5-2,5 часа, когато се приема на гладно или съответно след хранене. Концентрацията на веществото в синовиалната течност е по-висока от плазмената концентрация, времето за достигане на C max е от 2 до 3 часа. Поради абсорбцията на около 60% от фармакологично неактивната R-форма на веществото, тя постепенно се трансформира в активната S-форма.
Когато се прилага ректално, ибупрофен се абсорбира добре от лумена на ректума, след което бързо навлиза в системната циркулация.
Ибупрофенът се свързва с протеините в кръвната плазма (главно албумин) на ниво от 90%.
Той не се натрупва в тялото.
Биотрансформацията на ибупрофен се извършва главно в черния дроб. Веществото се подлага на метаболизъм при първо преминаване и след система.
Ибупрофен има двуфазна кинетика на елиминиране с T 1/2 (полуживот) от 2 до 2,5 часа. По-голямата част от веществото (60–90%) се екскретира чрез бъбреците като метаболити и продукти от тяхното конюгиране с глюкуронова киселина, в по-малка степен, не повече от 1%, се екскретират непроменени и с жлъчка. След приемане на еднократна доза ибупрофен се екскретира напълно в рамките на 24 часа.
Показания за употреба
Като антипиретично средство, Ибупрофен-Акрихин се предписва при повишена телесна температура с различна етиология, включително:
- остри респираторни вирусни инфекции, включително грип;
- настинки;
- ангина (тонзилит);
- реакции след ваксинация;
- детски инфекции.
Като анестетично лекарство, Ибупрофен-Акрихин е показан за синдром на болка с ниска / умерена интензивност с различна етиология:
- зъбобол, болезнено никнене на зъби;
- главоболие, мигрена;
- болка в ухото с възпаление на средното ухо;
- мускулни / ставни болки, свързани с наранявания на опорно-двигателния апарат;
- невралгия.
Ибупрофен-Акрихин не повлиява прогресията на заболяването, той е предназначен за симптоматично лечение, намалявайки тежестта на болката и възпалението по време на периода на употреба.
Ректалните супозитории се препоръчват за деца от 3 месеца до 2 години, ако е невъзможно да се използват орални форми на ибупрофен или ако абсорбцията на веществото е нарушена (по-специално по време на повръщане).
Противопоказания
Абсолютно:
- пълна / частична комбинация от бронхиална астма с повтаряща се полипоза на носа и параназалните синуси, непоносимост към ацетилсалицилова киселина или други НСПВС (в момента или в историята);
- ерозивни и язвени заболявания на стомашно-чревния тракт (включително обостряне на язва на стомаха и дванадесетопръстника, улцерозен колит, пептична язва, болест на Crohn);
- тежка бъбречна недостатъчност (при пациенти с креатининов клирънс <30 ml / min), прогресиращо бъбречно заболяване;
- тежка чернодробна недостатъчност, активно чернодробно заболяване;
- потвърдена хиперкалиемия;
- заболяване на червата с възпалителна етиология;
- нарушения на съсирването на кръвта (включително хемофилия, продължително време на кървене, хеморагична диатеза, склонност към кървене);
- индивидуална непоносимост към компонентите на Ибупрофен-Акрихин или други НСПВС (включително ацетилсалицилова киселина).
Абсолютни противопоказания допълнително за суспензия:
- дефицит на захараза / изомалтаза, непоносимост към фруктоза, малабсорбция на глюкоза-галактоза;
- лактационен период;
- детска възраст до 3 месеца.
Абсолютни противопоказания допълнително за супозитории:
- обременена анамнеза за кървене / перфорация на стомашно-чревни язви, провокирана от употребата на НСПВС;
- декомпенсирана сърдечна недостатъчност, периодът след байпас на коронарна артерия;
- вътречерепен кръвоизлив;
- проктит;
- III триместър на бременността;
- телесно тегло до 6 кг.
Относително (Ибупрофен-Акрихин се предписва под лекарско наблюдение):
- чернодробна / бъбречна недостатъчност;
- цироза на черния дроб с портална хипертония;
- артериална хипертония;
- хронична сърдечна недостатъчност;
- хипербилирубинемия;
- нефротичен синдром;
- пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника (анамнеза);
- наличие на инфекция с хеликобактер пилори;
- заболявания на стомашно-чревния тракт (гастрит, колит, ентерит);
- кръвни заболявания с неизвестна етиология (левкопения и анемия);
- дългосрочна употреба на НСПВС;
- комбинирана употреба с перорални глюкокортикостероиди, антикоагуланти, антитромбоцитни средства;
- тежки соматични заболявания;
- захарен диабет (за суспензия);
- възраст 3–6 месеца (за суспензия);
- бременност (за суспензия);
- старост (за супозитории);
- I - II триместър на бременността, период на кърмене (за супозитории).
Ибупрофен-Акрихин, инструкции за употреба: метод и дозировка
Суспензия за перорално приложение
Суспензията на ибупрофен-акрихин се приема през устата, след хранене. За точно дозиране на суспензията се препоръчва да използвате дозатора, доставен с флакона (лъжица или спринцовка). Бутилката трябва да се разклати, преди да се получи хомогенна суспензия.
Дозата се определя според възрастта и теглото. Единичната доза е от 5 до 10 mg / kg, честотата на приложение е 3-4 пъти на ден. Максималната доза е 20-30 mg / kg на ден.
Препоръчителен режим на дозиране на ибупрофен-акрихин:
- 6-12 месеца (7,7-9 кг) - 50 mg 3 пъти на ден;
- 1-3 години (10-15 кг) - 50 mg 3-4 пъти на ден;
- 4-6 години (16-20 кг) - 100 mg 3 пъти на ден;
- 7-9 години (21-29 кг) - 100 mg 4 пъти на ден;
- 10-12 години (30-41 кг) - 200 mg 3 пъти на ден.
Интервалът между дозите на лекарството трябва да бъде 6-8 часа.
За кърмачета на 3-6 месеца с телесно тегло 5-7,6 кг с реакции след ваксинация, Ибупрофен-Акрихин се предписва 2,5 ml суспензия, след 6 часа същата еднократна доза може да се повтори. Максимум 5 ml на ден.
Ибупрофен-Акрихин трябва да се използва не по-дълго от 3 или 5 дни като антипиретик или анестетик, съответно. Ако симптомите продължават, трябва да се консултирате с Вашия лекар.
Ректални супозитории
Максималната дневна доза, когато се използва като анестетик и антипиретично средство, не трябва да надвишава 30 mg / kg тегло, интервалите между употребата на единични дози - 6-8 часа.
Единична доза е 1 супозитория. Множество приложения:
- от 3 до 9 месеца (6–8 kg): до 3 пъти на ден (максимум 180 mg на ден);
- от 9 месеца до 2 години (8–12 kg): до 4 пъти на ден (максимум - 240 mg на ден).
Продължителността на терапията не е по-голяма от 3 дни.
Ако симптомите продължават / се влошават при деца на възраст 3-5 месеца в продължение на 24 часа или при деца на 6 месеца и повече в продължение на три дни, трябва да се консултирате с Вашия лекар.
При пост-имунизационна треска на деца под 1-годишна възраст се предписва 1 супозитория, според индикациите, след 6 часа може отново да се приложи Ибупрофен-Акрихин (максимум 120 mg на ден).
Странични ефекти
- храносмилателна система: хепатит, НСПВС-гастропатия (проявява се под формата на гадене, повръщане, загуба на апетит, киселини, болки в корема, диария, метеоризъм, болка / дискомфорт в епигастриалната област), улцерация на лигавицата на венците и лигавицата на стомашно-чревния тракт (възможно усложнение на кървене и перфорация), запек, ксеростомия, панкреатит, афтозен стоматит;
- дихателна система: бронхоспазъм, задух;
- нервна система: тревожност, объркване, нарушение на съня, сънливост, депресия, раздразнителност, психомоторна възбуда, главоболие, световъртеж, халюцинации; рядко - асептичен менингит (в повечето случаи на фона на автоимунни заболявания);
- сетивни органи: амблиопия, скотом, загуба на слуха, шум в ушите / шум в ушите, обратим токсичен оптичен неврит, дразнене / сухота на очите, оток на клепачите и конюнктивата (алергична етиология), диплопия / замъглено зрение, увреждане на цветното зрение;
- хематопоетични органи: анемия (включително апластична, хемолитична), тромбоцитопенична пурпура, тромбоцитопения, левкопения, агранулоцитоза;
- сърце и кръвоносни съдове: сърдечна недостатъчност (развитие или влошаване), тахикардия, повишено кръвно налягане;
- пикочна система: нефротичен синдром (оток), цистит, полиурия, алергичен нефрит, остра бъбречна недостатъчност;
- алергични реакции: треска, сърбеж, кожен обрив (уртикария, еритематозен), анафилактоидни реакции, ангиоедем, токсична епидермална некролиза, алергичен ринит, еозинофилия, анафилактичен шок, бронхоспазъм, мултиформен ексудативен еритем;
- лабораторни параметри: повишаване на хематокрита, хемоглобина, времето на кървене, плазмената концентрация на креатинин, чернодробната трансаминазна активност; намаляване на креатининовия клирънс, плазмена концентрация на глюкоза;
- други: повишено изпотяване, отоци (включително периферни).
Честотата и тежестта на нежеланите реакции могат да варират в зависимост от лекарствената форма на Ибупрофен-Акрихин.
Вероятността от тези нарушения може да бъде сведена до минимум чрез провеждане на краткосрочна терапия с използване на най-ниската ефективна доза.
Нежеланите реакции са предимно зависими от дозата.
При лечението на хронични състояния и в случай на продължително лечение могат да възникнат други нежелани реакции.
Предозиране
Сериозни усложнения, свързани с токсичните ефекти на Ибупрофен-Акрихин, обикновено се появяват след приемане на доза над 200 или 400 mg / kg (съответно за ректално и перорално приложение). В случай на предозиране трябва незабавно да се консултирате с лекар.
Основните симптоми: коремна болка, метаболитна ацидоза, гадене, повръщане, главоболие, летаргия, шум в ушите, депресия, сънливост, кома, хеморагична диатеза, понижено кръвно налягане, конвулсии, спиране на дишането, остра бъбречна недостатъчност, чернодробна дисфункция, брадикардия, тахикардия, предсърдно мъждене.
Децата под 5-годишна възраст са особено предразположени към сънна апнея, гърчове и кома.
За терапия с перорално приложение на високи дози се предписва стомашна промивка (само за 60 минути след поглъщане), алкална напитка, активен въглен.
В случай на предозиране на Ибупрофен-Акрихин под каквато и да е дозирана форма, е показано симптоматично лечение, включително корекция на киселинно-алкалното състояние, кръвното налягане, осигуряване на проходимостта на дихателните пътища, мониторинг на електрокардиограмата и жизнените показатели. Продължителните / чести гърчове се лекуват с интравенозен диазепам или лоразепам. Когато ходът на бронхиалната астма се влоши, се предписват бронходилататори.
специални инструкции
Ибупрофен при пациенти с бронхиална астма или други заболявания, възникващи при бронхоспазъм, може да увеличи риска от бронхоспазъм. Когато предписват Ибупрофен-Акрихин, такива пациенти трябва да бъдат много внимателни, в случай на затруднено дишане, трябва незабавно да се консултирате с лекар.
По време на продължителна терапия трябва да се проследява периферната кръвна картина и функционалното състояние на бъбреците и черния дроб.
За да се предотврати появата на НСПВС гастропатия, се препоръчва да се комбинират ибупрофен-акрихин с препарати за простагландин Е (мизопростол). Ако се появят симптоми на заболяването, се показва внимателно проследяване на състоянието, включително извършване на езофагогастродуоденоскопия, анализ на изпражненията за окултна кръв, кръвни изследвания с определяне на хематокрит, хемоглобин.
Ако е необходимо да се определят 17-кетостероидите, Ибупрофен-Акрихин трябва да бъде отменен 48 часа преди проучването.
По време на терапевтичния период не се препоръчва употребата на алкохолни напитки и приемът на лекарства, съдържащи етанол.
1 ml суспензия на ибупрофен-акрихин съдържа около 0,34 g захароза, което съответства на около 0,03 XE (единици хляб).
Влияние върху способността за управление на превозни средства и сложни механизми
Ако е необходимо, шофирането на превозни средства през периода на терапията трябва да отчита възможността за развитие на значителни нарушения на нервната система и сетивните органи, като летаргия, сънливост или зрително увреждане.
Приложение по време на бременност и кърмене
Окачване:
- бременност: употребата на Ибупрофен-Акрихин е възможна само в случаите, когато очакваната полза е по-висока от възможната вреда;
- период на кърмене: терапията е противопоказана.
Супозитории:
- III триместър на бременността: терапията е противопоказана;
- I - II триместър на бременността, период на кърмене: Ибупрофен-Акрихин може да се използва само с повишено внимание в случаите, когато очакваната полза е по-голяма от възможната вреда.
Използване от детството
Окачване:
- до 3 месеца: терапията е противопоказана;
- 3–6 месеца: употребата на Ибупрофен-Акрихин е възможна само след медицински съвет.
Супозиториите Ибупрофен-Акрихин са предназначени за употреба при деца на възраст от 3 месеца до 2 години.
С нарушена бъбречна функция
- тежка бъбречна недостатъчност, прогресиращо бъбречно заболяване: терапията е противопоказана;
- бъбречно увреждане: Ибупрофен-Акрихин трябва да се използва под лекарско наблюдение.
При нарушения на чернодробната функция
- тежка чернодробна недостатъчност, активно чернодробно заболяване: терапията е противопоказана;
- чернодробна недостатъчност: Ибупрофен-Акрихин трябва да се използва под лекарско наблюдение.
Употреба при възрастни хора
Ибупрофен-Акрихин под формата на супозитории при пациенти в напреднала възраст трябва да се използва с повишено внимание.
Лекарствени взаимодействия
- вазодилататори (включително инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим): тяхната хипотензивна активност намалява;
- диуретици: комбинацията не се препоръчва, възможно е отслабване на диуретичния ефект;
- перорални хипогликемични средства (особено производни на сулфонилурейната киселина), инсулин: ефектът им вероятно ще се увеличи;
- холестирамин, антиациди: абсорбцията на ибупрофен е намалена;
- други НСПВС: комбинацията не се препоръчва; по-специално, когато се комбинира с ацетилсалицилова киселина, противовъзпалителният ефект намалява, страничните ефекти се увеличават;
- индуктори на микрозомално окисление (фенилбутазон, рифампицин, фенитоин, барбитурати, етанол, трициклични антидепресанти): увеличава се производството на хидроксилирани активни метаболити, увеличава се рискът от тежки хепатотоксични реакции;
- лекарства с миелотоксичен ефект: повишават се проявите на хематотоксичност на ибупрофен;
- валпроева киселина, цефамандол, цефотетан, цефоперазон, пликамицин: честотата на хипопротромбинемия се увеличава;
- циклоспорин: плазмената концентрация на ибупрофен се увеличава, докато вероятността от неговите хепатотоксични ефекти се увеличава;
- златни препарати, циклоспорини: ефектът на ибупрофен върху биосинтеза на простагландини в бъбреците се увеличава, което се проявява с увеличаване на нефротоксичността;
- индиректни антикоагуланти, антитромбоцитни агенти, фибринолитици: ефектът им се увеличава, докато вероятността от развитие на хеморагични усложнения се увеличава;
- лекарства, които блокират тубулната секреция: плазмената концентрация на ибупрофен се увеличава, екскрецията намалява;
- кофеин: аналгетичният ефект на ибупрофен се засилва;
- дигоксин, метотрексат, литиеви препарати: концентрацията им в кръвта се увеличава.
Аналози
Аналозите на Ибупрофен-Акрихин са: MIG 400, MIG за деца, MIG за бебета, Deep Relief, Advil, Bonifen, Deblok, Dolgit, Ibuprofen, Faspik, Nebolin, Nurofen за деца, Solpaflex, Pedea и др.
Условия за съхранение
Съхранявайте на място, защитено от светлина и влага при температури до 25 ° C. Да се пази далеч от деца.
Срок на годност:
- спиране - 3 години; след отваряне на опаковката - 6 месеца;
- супозитории - 2 години.
Условия за отпускане от аптеките
Предлага се без рецепта.
Отзиви за ибупрофен-акрихин
Отзивите за ибупрофен-акрихин са предимно положителни. Те отбелязват неговата добра толерантност, висока ефективност и достъпна цена. В някои случаи те показват недостатъчен или краткосрочен терапевтичен ефект, наличие на ароматизиращо средство и багрило в състава, развитие на странични ефекти.
Цената на Ибупрофен-Акрихин в аптеките
Приблизителната цена за Ибупрофен-Акрихин (1 бутилка със суспензия, 100 g) е 76–86 рубли.
Ибупрофен-Акрихин: цени в онлайн аптеките
Име на лекарството Цена Аптека |
Ибупрофен-Акрихин 100 mg / 5 ml перорална суспензия с вкус на портокал 100 g 1 бр. 78 рубли Купува |
Ибупрофен-Акрихин портокалова суспензия за вътрешни приблизително 100mg / 5ml ет. 100g (с спринцовка за дозиране) 92 рубли Купува |

Анна Козлова Медицински журналист За автора
Образование: Ростовски държавен медицински университет, специалност "Обща медицина".
Информацията за лекарството е обобщена, предоставя се само с информационна цел и не замества официалните инструкции. Самолечението е опасно за здравето!